top of page

Sinobrody – nadzieja kobiet - (video)

  • Marcin Żminkowski
  • 10 maj 2018
  • 2 minut(y) czytania

Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie przedstawia spektakl pt.„SINOBRODY – NADZIEJA KOBIET” według dramatu Dei Loher w przekładzie Karoliny Bikont w reżyserii Jakuba Kasprzaka.

Sinobrody – nadzieja kobiet to napisana w 1997 roku sztuka Dei Loher – niemieckiej autorki, uznawanej za silną indywidualność w nurcie współczesnego teatru – „zbuntowanego”, poszukującego nowego języka, nowej formy. Najważniejsze czasopismo teatralne Niemiec „Theater Heute” dwukrotnie przyznało Dei Loher tytuł Autorki Roku (1993, 1997).

Sinobrody przedstawia historię sprzedawcy butów, który daremnie poszukując utraconej miłości, mimowolnie i w niewytłumaczalny sposób rozkochuje w sobie kolejne kobiety. Rozczarowany, popełnia na nich serię mordów. Zabija kobiety dojrzałe i młode, prostytutki i businesswomen, białe i kolorowe. Ostatecznie spotyka Niewidomą, która w finale zdaje mu się być jego dawną ukochaną…

Głównym tematem Sinobrodego jest nienasycenie. Człowiek doświadcza w życiu mocnych chwil, w których czuje, że żyje prawdziwie: zakochuje się, opłakuje stratę, boi się o swoje życie, osiąga duchowy spokój. Momenty te pojawiają się jednak niespodziewanie, można ich poszukiwać, ale niemożliwym jest zapanowanie nad nimi. Co gorsza, są krótkotrwałe. Tymczasem codzienność zabija miałkością i szarością, sączącym się zewsząd uczuciem nudy i traconego z każdą minutą czasu. Ludzie miotają się, szukając czystego przeżycia, które nada sens ich życiu. Łudzą się, że doświadczenie takie wystarczy im na zawsze. Sinobrody ukazuje ludzkie życie jako narkotyczny głód istotnych przeżyć.

Spektakl reżyseruje Jakub Kasprzak – reżyser i dramatopisarz, lider Teatru Alatyr, zastępca dyrektora ds. artystycznych w Teatrze Dzieci Zagłębia w Będzinie. Studiował Wiedzę o Teatrze, ukończył z wyróżnieniem Wydział Reżyserii warszawskiej Akademii Teatralnej. Jakub Kasprzak znany jest rzeszowskiej publiczności z realizacji czytania performatywnego Ostatni brat Bohdana Drozdowskiego w trakcie 23. Rzeszowskich Spotkań Karnawałowych.

Reżyser do współpracy zaprosił dwoje aktorów Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie: Dagny Ciporę, która ostatnio wykreowała rolę Edith Piaf w musicalu Jana Szurmieja. Na Małej Scenie im. Z. Kozienia występuję w przedstawieniu „Wenus w futrze”, którego premiera odbyła się w marcu 2015 roku. W postać Henryka wcieli się Sławomir Gaudyn – znany ostatnio rzeszowskiej publiczności przede wszystkim ze swych dokonań reżyserskich (Serce bez granic, Przygody Koziołka Matołka, Dzieci Hioba. Wiek XX). Będzie to pierwsza premiera Sławomira Gaudyna jako aktora na Małej Scenie im. Z. Kozienia, gdzie do tej pory występował „jedynie” dokonując zastępstwa w spektaklu Wszystko, co wiem o mężczyznach i kobietach.

Dea Loher

Sinobrody – nadzieja kobiet (Blaubart - Hoffnung der Frauen)

Przekład – Karolina Bikont

Reżyseria – Jakub Kasprzak

Scenografia – Adrianna Gołębiewska

Obsada:

Kobieta – Dagny Cipora

Henryk – Sławomir Gaudyn

Warsztaty shibari – Błażej Adamczyk

Inspicjent, sufler – Karolina Dańczyszyn

Premiera: 11, 12 maja 2018, Mała Scena im. Z. Kozienia


 
 
 

Comments


bottom of page