top of page

W piekle Ravensbrück

Nigdy nie opowiadała o obozie. Swoje wspomnienia jednak spisała. Przeleżały ponad 70 lat w ukryciu. Ostatnio natrafił na nie wnuk.

Obóz Ravensbrück, przedwiośnie 1945 r. Jedna z kobiet, aby uniknąć apelu, schowała się do nieużywanego schronu. Psy szybko ją wytropiły. Zgraja strażniczek wywlekła z kryjówki i zaczęła bezlitośnie katować. „W odległości może dwóch metrów ode mnie upadła i dwie wiedźmy w butach z cholewami, na zmianę zaczęły po niej skakać. Krew waliła chyba wszystkimi otworami, a prawdziwy czy wyimaginowany trzask kości przyprawiał mnie o torsje na miejscu” - wspomina Kazimiera Chrobak spod Brzozowa, nauczycielka i matka, która za drutami niemieckiego obozu koncentracyjnego spędziła aż 4 koszmarne lata.

Księżna Pani z Łańcuta

Kiedy stawała na ślubnym kobiercu, założyła bajecznie drogi, diamentowy diadem.

Elżbieta z Radziwiłłów Potocka, matka ostatniego ordynata w Łańcucie, mogła sobie na to pozwolić. Choć księżna nie była olśniewającą pięknością, miała dobry gust i własny styl. Jej pojawienie się nie mogło pozostać niezauważone w arystokratycznym światku.

Historia pałacu zwanego „podkarpackim Wersalem”

Drewniany dworek królowej Marysieńki Sobieskiej w Wysocku.

To tutaj zatrzymywali się Sobiescy, a król chętnie polował w tutejszych lasach. Dziś można znaleźć tu obelisk upamiętniający wizyty królewskie. Pałac zyskał miano podkarpackiego Wersalu, kiedy przybyły do Wysocka księżne Czartoryskie matka i córka, które szukały wytchnienia od nie zawsze szczęśliwego życia na europejskich salonach...

Odnaleziono zamek Diabła Łańcuckiego

Tylko nieliczni wiedzą, że Łańcut skrywa bardzo ponure tajemnice

Czym jest ten element? Co czyni go interesującym? Napisz chwytliwy opis, by przykuć uwagę odwiedzających...

Otto Schimek - wierny sumieniu

Film Dawida Szpary przybliży historię młodego żołnierza Wehrmachtu, który nie chciał zabijać

W maju odbyła się premiera filmu „Otto Schimek – wierny sumieniu” przedstawiającego losy dzielnego grenadiera, który zginął, bo odmawiał strzelania do cywilów. Austriacki żołnierz został wcielony do dywizji, która walczyła na terenie południowo-wschodniej Polski, dlatego sceny do tego filmu kręcono w naszym regionie, m.in. w Lipinach k. Pilzna, Jaworzu Dolnym i Wyżnem k. Rzeszowa. Symboliczny grób Schimka znajduje się w Machowej (gmina Pilzno).

Historia miasta kryje się pod ziemią

Archeolodzy na drodze do rozwiązania tajemnic przeszłości rzeszowskiego deptaka

Przez lata, a nawet przez wieki, rzeszowianie spacerowali ul. Pańską , a później 3-go Maja, nie zdając sobie sprawy z tajemnic kryjących się pod ich stopami. Nie tak dawno w okolicy wieży farnej odkryto fragment muru oraz szkielety ludzkie. Kiedyś był tu cmentarz naszych przodków.

W poszukiwaniu karpackiego Yeti

Projekt "Czuhajster" swoim zasięgiem obejmuje m.in. Bieszczady.

Poszukiwania karpackiego Czuhajstra rozpoczete. Poszukiwacze chcą odpowiedzieć na pytanie, czy w Polsce żyła Wielka Stopa.

Co odkryto w rezydencji Potockich?

Zamek w Łańcucie to miejsce do dziś skrywające wiele sekretów. Rąbek tajemnicy uchyliły przeprowadzone w nim remonty i prace konserwatorskie

Elegancko ubrani dżentelmeni i damy w bogato zdobionych sukniach rozmawiają o sztuce, kulturze oraz bieżącej sytuacji w kraju. Hrabia Jan Potocki zdradza gościom najnowszy pomysł na kolejny dramat, bo wcześniejsze jego sztuki teatralne odniosły duży sukces.

1 / 1

Please reload

bottom of page