top of page

Ciche wnętrza

  • Adam Frend, architekt
  • 15 gru 2016
  • 3 minut(y) czytania

Wielu z nas niejednokrotnie denerwuje hałas dochodzący z ulicy, od sąsiadów, czy od uruchomionych sprzętów gospodarstwa domowego. W obecnych czasach staje się on coraz bardziej dokuczliwy, co niestety przekłada się na nasze samopoczucie i zdrowie. Dlatego bardzo ważne jest stworzenie w domu odpowiedniego klimatu akustycznego.

Dobra akustyka wiąże się z ochroną przed dwoma rodzajami dźwięków. Pierwszy z nich - pogłos, czyli tzw. echo powstaje wtedy, gdy fale dźwiękowe odbijają się od gładkich powierzchni. Wówczas fale nakładają się na siebie, by następnie powrócić do naszych uszu z pewnym opóźnieniem. Wynika to z tego, że gładkie powierzchnie nie są dźwiękochłonne i zamiast pochłaniać dźwięk- odbijają go. Drugi rodzaj dźwięku powstaje od czynnych urządzeń technicznych i instalacyjnych np. szumu i spłukiwania wody, pracującej pralki itp. Dobra izolacja akustyczna w domu zmniejsza powstawanie pogłosu, a cicho pracujące urządzenia zmniejszają poczucie hałasu. Poziom hałasu mierzy się w decybelach. Przyjmuje się, że w domu, w którym mieszkamy nie powinien on przekraczać 40 decybeli w ciągu dnia i 30 decybeli w ciągu nocy.

Walka z hałasem

Powinniśmy ją zacząć już na etapie wyboru lokalizacji domu, czy mieszkania. Wybierając spokojną okolicę, z dala o ruchliwej drogi, automatycznie zmniejszamy odległość od potencjalnego źródła hałasu. Budując dom, powinniśmy również zwracać uwagę, z jakich materiałów będzie on wybudowany. Przy zakupie drzwi wejściowych do budynku należy zwrócić uwagę na ich parametry akustyczne oprócz cieplnych. To samo dotyczy też stolarki okiennej. Warto również zadbać o otoczenie wokół domu. Znakomitym izolatorem będzie żywopłot zimozielony lub pełne ogrodzenie w postaci muru.

Wiatrołap

Jest on pierwszym pomieszczeniem, w którym znajdziemy się po przekroczeniu drzwi wejściowych. Oprócz funkcji zatrzymywania zimnego powietrza spełnia rolę śluzy przed wnikaniem hałasu z zewnątrz do środka. Warto w nim na ścianach zastosować tapety, czy panele wyciszające. Tapety powinny być stosunkowo grube lub powinny posiadać dodatkowo piankę akustyczną. Panele mogą być wykonane z płyt MDF lakierowanych lub fornirowanych, jak również płyt korkowych (np. płyty korkowe izofon pochłaniają 95% dźwięków odbijających się od ścian. Dobrym rozwiązaniem jest też wykończenie ścian tkaniną napinaną na listwy do ściany np. ADO CoverTex. Dobrze jest też, aby drzwi wejściowe były pełne, o dobrych parametrach akustycznych.

Hol wejściowy

Jeżeli zależy nam, aby dźwięki z holu wejściowego nie docierały do salonu, należy pomyśleć o zastosowaniu pomiędzy salonem, a holem np. drzwi przeszklonych. Pomieszczenie to powinno mieć charakter reprezentacyjny, dlatego nie może być ono zupełnie puste. Powinny w nim znaleźć się drobne meble w postaci sof, stolików, konsol, czy komód. Ściany w nim nie powinny być gładkie. Dobrze, aby były wykończone tynkiem strukturalnym, tapetą, boazerią drewnianą lub tkaniną. Na ścianach niech zawisną obrazy lub gobeliny, a na stolikach pojawi się bukiet kwiatów. Wszystko to sprawi, że pozbędziemy się pogłosu we wnętrzu.

Salon

Salon jest jednym z ważniejszych pomieszczeń w domu, dlatego istotne jest, aby był on przytulny i odpowiednio wyciszony. Często w nim znajduje się telewizor i sprzęt grający, które są źródłami hałasu. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie jak największej ilości tkanin we wnętrzu. Mogą one znajdować się na meblach tapicerowanych, poduszkach i oczywiście na zasłonach i firanach. Na podłodze powinien pojawić się puszysty dywan i rośliny stojące w donicach. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie abażurów na lampy, ponieważ dodatkowo zniwelują powstawanie pogłosu. Unikajmy zegarów, w których słychać pracujący mechanizm i głośno pracujących wentylatorów, czy klimatyzacji.

Kuchnia

Zwracajmy uwagę na urządzenia AGD, które znajdują się w kuchni. Wyposażając kuchnię wybierajmy te o najniższym poziomie hałasu. Każdy producent powinien udostępnić taką informację na produkcie. Szczególnie zwracajmy uwagę na zmywarki, okapy kuchenne oraz lodówki, ponieważ urządzenia te pracują w sposób ciągły. W meblach kuchennych stosujmy prowadnice z tzw. cichym domykiem, a fronty kuchenne z fakturą. Aby zapewnić komfort akustyczny w tym pomieszczeniu zastosujmy półki podwieszone gips-karton wychodzące z sufitu, meble z półkami, a w oknach rolety, zazdrostki lub story. Jeżeli zależy nam na tym, by dźwięki z kuchni nie przedostawały się do salonu, zastosujmy kuchnię częściowo zamkniętą.

Łazienka

W tym pomieszczeniu najważniejsze jest odpowiednie zaizolowanie instalacji wodno- kanalizacyjnej, jeszcze na etapie budowy, za pomocą otulin z pianek. Ważne jest zastosowanie wyciszonych urządzeń spłukujących i armatury. Miski ustępowe powinny być zlokalizowane jak najdalej od wejścia do pomieszczenia. Warto też zainwestować w cichy wentylator łazienkowy.

Sypialnia

Sypialnia jest tym pomieszczeniem w domu, gdzie zależy nam na największym komforcie akustycznym. Tutaj odpoczywamy i w szczególności potrzebujemy wyciszenia. Dużą rolę odgrywać będą tu tkaniny w postaci zasłon na oknach. Powinny one być grube i miękkie zarazem. Wezgłowie łóżka powinno być tapicerowane i wyższe, a przed nim ułóżmy poduszki. Dobrze, jeżeli w tym pomieszczeniu zastosujemy grubsze tapety oraz lampy z abażurami. Na podłodze najlepiej umieścić wykładzinę dywanową z wyższym włosiem.

Comments


bottom of page